Blog

34 yıldır evli, 36 yıldır birlikte bir anne babanın çocuğuyum ben Ama onlar dışında sülalemde evli kalmayı başarmış bir Allahın kulu yok kuzenler, kuzen çocukları, amcalar, halalar, teyzeler bir türlü dikiş tutturamadı. Ki bence bu çağda annemle babamın hikâyesi değil, onlarınki normal! Neyse tahmin edeceğiniz üzere lafı kendime getireceğim.

Çocuğuyla yakın ilişkide olmak anne babaların birbirine çok karıştırdığı iki kavram. Bir anne- babanın bunu çok istese bile çocuğuyla arkadaş olamaz. Çocuk zaten erenlik dönemine kadar ailesiyle “biz bilinci” yaşar çocuk için aile güvenli bir kaledir. Arkadaşça davranmaya çalışarak sınırları ortadan kaldıran değil, duruşuyla güven tesis eden ebeveynlere ihtiyacı var.

Çocuğunuzla zaman geçirmeniz onu daha iyi tanıyıp analiz etmenizi sağlar. Böylece onu daha doğru yönlendirebilirsiniz. Aynı zamanda çocuğunuz kurallarını öğrenir ve buna uygun davranışlar geliştirmek için sizi model alır.oysa anne- babadan kopuk olan çocuk üzerinde ailesi değil çevresindeki diğer kişiler etkin olur. 

Pek çok hastalığın ana nedenlerinden biri sayılan stres, sadece büyükleri değil çocukları da etkiliyor. Çocuklar da stresi en az sizin kadar hissedebiliyor ve bunu gerek ruhsal, gerek fiziksel belirtilerle gösteriyor. Uzmanlara göre çocuklarda görülen stresin temel iki nedeni var. 

Çocuklarımızın okul öncesi eğitime başlama gerekliliği başlıca iki şekilde gözlenebilir:Yemek yeme ve tuvalet alışkanlığı kazanmış olan çocuğumuz aile çevresi kadar arkadaş gruplarına da ilgi göstermeye başlamıştır. Tek başına oynamaktan sıkılır. ilgi beklentisini annesine yansıtır. El kasları yeteri kadar geliştiği için, boyama, kesme, yoğurma gibi faaliyetlere ilgi gösterir. 

Adres: Zafer Mahallesi 6837.Sokak 8/1 Merkez Aksaray (Hüseyin Cahit Korkmaz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Arkası)

E-Bülten

This module can not work without the AcyMailing Component

Sosyal ikonlar
© Tasarım Sitesaray.com